CSSP-ZENEOKTAT-2023-0093 pályázat beszámolója

A Kulturális és Innovációs Minisztérium döntése alapján az Emberi Erőforrás
Támogatáskezelő által kezelt 2022. évi Csoóri Sándor Alapból a

Tatai „Kenderke” Néptánc Egyesület 1 200 000 Ft-ot nyert. A támogatás intenzitása
100%.
 A támogatott tevékenység megvalósításának időtartama: 2023. július 1. – 2024.
június 30.

CSSP-ZENEOKTAT-2023-0093 pályázat keretén belül a Tatai Kenderke Néptáncegyesület egész tanéven átívelő zenei kurzusokat rendezhetett meg. 

Az alábbi programokból válogathattak a hozzánk látogatók:

  1. a heti rendszerességű népzeneoktatások, 
  2. a zenekari órák és a táncházakban való közös zenélés
  3. megyei és országos versenyeken való részvétel, szereplés
  4. mesterkurzus, oktatók és tanítványok közös táncháza
  5. évadzáró koncertek.

Heti rendszerességű népzene oktatás 2023. szeptembertől- 2024. júniusig tartott. Oktatóink voltak:

  • Horsa István,
  • Szentimrey Panna és
  • Orbán Kata.

Horsa Istvánnal a legkisebbek gardont tanulhattak, a nagyobbaknak vonós hangszereken és idén főként hegedűn szerezhettek új ismereteket. A gyimesi, a széki és az ördöngösfüzesi zenében mélyedtek el a növendékek, melyeknek megismerésére tette fel életét Horsa István.
Szentimrey Panna furulyaóráira a kisebbeket egyszerűbb moldvai énekeket, táncdallamokat, míg a haladók idén gyimesi táncdallamokat tanultak.
Orbán Kata citrásai sok féle vidék dallamaival és a nagyobbak különböző pengetési technikákkal is megismerkedhettek, emellett pedig többször fókuszba került a helyi hagyomány is. A haladók folytatták a moldvai énekes és táncdallamok anyagát, emellett belekóstoltak a gömöri dallamok világába is. A kicsikék mezőföldi dallamokat tanultak, melyekből készült összeállítást a tatai Városi Tehetséggálán elő is adták tanári segítség nélkül, a középhaladók pedig dunántúli-ugrós dallamokat tanultak.
Az idén második éve működő népi ének szakkörösök száma bővült, vezetőjük Szentimrey Panna. Küküllőmenti, azon belül magyarbecei és lapádi dallamokat tanultak a lányok, ami hatalmas kedvencükké vált, az év második felében a gyimesi táj felé vették az irányt.

A helyi zeneoktatás kulcseleme a közösségben való játék: ami nem csak más hangszerekkel hanem a táncosokkal való együttműködést is magában foglalja. 
Horsa István az Ördöngös Népzenetanoda létrehozója, úgy véli, a hegedű csak a bőgő és a brácsa játékával együtt tanulható jól. Az egymáshoz viszonyított hangzást tartja a népzene alapkövének, amire épül a többi technikai tudás is. Elmélete már több, mint egy évtizede gyakorlat is. Óráin rendszeres a zenekari hangzás. Ő maga vált bőgőre, brácsára, de gyakran plusz embert is biztosít a teljes zenekari élményhez is. 
A spontán, órai keretekben való zenekar azonban bevett szokássá kezd válni Szentimrey Panna óráin is, aki pillanatok alatt átvált koboz kíséretre, ha a tanulási folyamat ezt kívánja meg. 
Bár a citera magában is zenekart hivatott utánozni, a különböző pengetési technikák egyidejű alkalmazása, és a játék közbeni ének elengedhetetlen a citerazene kiteljesedéséhez. Orbán Kata óráin gyakran találkozhatunk ilyen teljes zenével is. De ennél több oldaláról ismerhettük meg Orbán Katát, aki nem visszakozott és koboz, tekerő tudását is elővette a megfelelő pillanatokban. 

Zenekari oktatások a táncházak alkalmával folyatott, közös zenélésben teljesedhettek ki.
Az egyesületünk havonta egyszer meghirdetett táncházaiban mindig helyet kaptak helyi zenészeink, akik mellé mögé bármikor beülhettek tanítványaik, zenészbarátaik. Forgószínpad-szerűen, többször volt lehetőségünk moldvai, gyimesi, széki és ördöngös füzesi muzsikára ropni.

Az énekes lányok már a múlt tanévben is jártak a Budapesten megrendezésre kerülő Nits Márta Országos Népdaléneklési Versenyen. Idén ezüst minősítést kaptak. (március 22.)

Zenész növendékeink idén több megyei és országos népzenei versenyen is megmérettették tudásukat. A citerás illetve énekes növendékeink jártak a X. Gerzanics Magdolna Népzenei- és Népdal Versenyen Tatabányán május 12-én. Egy Kiemelt arany(-népi ének), illetve egy Ezüst minősítést(-citera) is elhoztak a lányok.

A versenyek, a közös táncházi zenélések mellett nagy hangsúlyt fektettünk a városi megjelenésekre, fellépésekre. Több alkalommal muzsikáltak növendékeink, például a tatai Református templomban, karácsony idején a Kossuth téren advent vasárnapjain. A Kenderke AMI minden évben megrendezi a Nagy Karácsonyvárót, ahol helyi szokásokat elevenítenek fel. Idén a citerás, furulyás növendékeink szolgáltatták a zenekari kíséretet az egyes énekekhez, valamint énekeseink is bemutattak egy környékbeli bölcsőcskét. Felléptek zenészeink az idén Tatán megrendezett REND-en is szólóban, valamint zenekari felállásban is, június 23-án.

A 24. Tatai Sokadalom (június 14-16.) adott helyet idén is zenész növendékeink bemutatkozójának. A citerások az egész éves anyagokat adták elő. Moldvai, Gömöri, Mezőföldi és Dunántúli ugrós dallamok voltak hallhatóak. Emellett a Kenderke Református AMI pénteki vizsgaelőadásán is bemutatták moldvai összeállításukat.

A furulyások és énekesek szintén a Sokadalom Népzenésznövendékek színpadán mutatkoztak be. Orbán Kata kísérte a moldvai összeállításokat, valamint idén mivel a haladók gyimesi dallamokat tanultak, valamint a népi énekesek is belekóstoltak a gyimesi énekek szépségeibe, Horsa István legifjabb gardonyos növendékeit felkérve, zárószámként egy furulyás-énekes-gardonyos gyimesi számmal készültek. Külön izgalmas volt a kis gardonyosoknak, hogy furulya muzsikát kísérnek, hiszen merőben más mint egy hegedűszót kísérni.

 Az Ördöngős Zenetanoda bemutatkozója a nagyszínpadon kapott helyet június 16-án, hisz létszámuk meghaladta a kisszínpad befogadóképességét. Gyönyörű műsort adtak, ami után Horsa István növendékeivel táncházat muzsikáltak a színpadon.

Sajnos idén nem sikerült hagyományőrzőt, adatközlőt meginvitálni. A pályázatnak hála viszont sikerült egy mesterek-és tanítványok kurzust szervezni, ahol Apró Annától, valamint a Tindia zenekar tagjaitól tanulhattak a növendékek, valamint egy egész estés táncház muzsikálásába is volt lehetőségük beállni a zenekar mellé. Nagyon fontosnak tartjuk a közös zenélés élményének mihamarabbi megtapasztalását. A közös zenélés mellett szeretnénk a gyerekeknek minél több lehetőséget biztosítani arra, hogy tánc alá muzsikálhassanak. Fantasztikus lehetőség volt erre a 24. Tatai Sokadalomban ez a táncház.

A zenei kurzushoz illeszkedett az idén harmadik alkalommal megrendezett moldvai tematikus tánctáborunk is, ahol a tánc mellett zenetanulásra is nagy hangsúlyt fektettünk. Idén szintén volt lehetőség népzenét tanulni a gyerekeknek. Azt valljuk, hogy a tánc és a zene elválaszthatatlan, ismernünk kell egy kicsit mindkettőt, hogy ténylegesen megértsük, megérezzük az adott tájegység mélységeit. Kézműves foglalkozásaink kizárólag a tematikához illesztettek voltak, így készíthettünk magunknak bocskort, bernyicet, kócinát, és moldvai csángó ételeket is. A Legkisebbek megismerkedhettek moldvai gyermekjátékokkal – mely a szakmában igen nagy hiányként jelenik meg, valamint végigkísértették a gyapjú feldolgozásának folyamatát, annak minden mozzanatát kipróbálva.

Tánc és gyermekjáték tanáraink voltak:
Porvai Gergely és
Farkas Emőke.

Moldvai zenét oktatott:
Szentimrey Panna furulyán,
Lakat Bálint dobon és
Orbán Kata citerán. 

Kézműves foglalkozásokat vezetett:
Angyal Marianna
Ágicsné Fodor Orsolya és
Hartmann Zsófia.

Úgy gondoljuk, hogy a népzene eredeti funkciójához és annak megértéséhez közelebb kerülhettünk. A népzene túlmutat önmagán, és komoly közösségkovácsoló ereje van. Többek és erősebbek lettünk nem csak tudásban, de közösségünkben is. Egy megerősödött közösségnek lehetünk most olyan tagjai, akik ugyanazt az esztétikai nyelvet beszélik – vagy tanulják beszélni –  annak különböző megnyilvánulási formáiban: ki hangszeren, ki énekkel, ki tánccal, ki pedig több mindennel egyszerre.

A népzene effajta továbbadása jövőre is folytatódik. Ha felkeltettük érdeklődésedet keress minket elérhetőségeinken.

Szeretettel várunk mindenkit ebbe az érték-megtartó közösségbe!

Fotódokumentáció
 Közös muzsikálás a növendékekkel a táncházakban:

2024. január 27. Farsangi táncház

Ördöngős Népzenetanoda bemutatója az egyik táncházban, gardonos és csellós növendékek (2024. január 27.)

Versenyek
Tatai Tehetség gála – citerás növendékek bemutatója (2024. április 19.)

Nits Márta Országos Népdaléneklési Verseny, Budapest 2024. március 22. – népi énekesek

IX. Forgórózsa Fesztivál Gerzanics Magdolna Népzenei és Népdal Verseny Tatabánya, 2024. május 12.  Citera és népi ének szakkörösök

Fellépések
Második gyertyagyújtás a Kossuth téren, Bölcsőcske, Tata, 2023. december 9. – népi énekesek

Fellépések
Ördöngős Népzenetanoda fellépése a Tatabányai Néptánczfórumon, 2024. március 9. gardonos, csellista növendékek

Kenderkések Karácsonyvárója, 2023. december 16. Népi énekes növendékek

Böjti éneklés a Tatai Református templomban 2024. február 25. népi énekesek

Évzáró műsorok a 24. Tatai Sokadalomban
Kenderke Vizsgaelőadáson: 2024. június 14.

Népzenésznövendékek Színpada 2024. június 16. Citera szakkör

Népzenésznövendékek Színpada 2024. június 15. Furulya szakkör, népi ének szakkör, gardon szakkör

Ördöngős Népzenetanoda a 24. Tatai Sokadalomban, 2024. június 16. gardonos, csellista növendékek

Közös zenélések, próbák

Mesterek és tanítványok népzenei kurzus, majd közös táncházi muzsikálás a 24. Tatai Sokadalomban, Apró Annával és a Tindia zenekarral